Çetin ÇİBUK

Bilgi İşlem Müdürü

Çetin ÇİBUK

Bilgi İşlem Müdürü

  • Çetin ÇİBUK
  • +90 (216) 531 30 00 - 1201
  • ccibuk@uskudar.bel.tr

1974 yılında Iğdır'ın Tuzluca ilçesi Kayaören köyünde  dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Tuzluca ilçesinde, liseyi ise Gümüşhane Mareşal Fevzi Çakmak Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği  bölümünü 1994 yılında başarıyla tamamlayarak mezun oldu. 1995 yılında askerlik hizmetini takiben İÇDAŞ Demir Çelik, Makel Elektrik ve Esem Elektrik Firmalarına Mühendis olarak çalıştı.

Mart 1997 Senesinde Türk Telekom’ da mühendis olarak göreve başladı. Bilgi İşlem ve Bilişim Ağları birimlerinde yaklaşık 9 yıl mühendis – şef mühendis olarak görev yaptı. Özellikle ADSL Sistemlerinin yaygınlaştırılması, data arıza bakım gibi hususlarda yazılımcı, DBA, Network Mühendisi, Sistem Mühendisi ve yönetici olarak görev aldı. Avusturalya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde ve ülke içinde çeşitli teknik eğitim programlarına katıldı. Eğitim kazanımlarını aktif olarak sahaya yansıtarak İstanbul Avrupa Yakası' nda internet altyapısının dizaynında, stabil olarak işletilmesinde önemli görevler icra etti.

2006 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü olarak vazife verildi. Burada dönüşüm ve altyapı çalışmalarında bulundu. İBB/FO, İBB Data Merkezi'nin kurulumu ve devreye alınması, SOA Projesi, Kurumsal Doküman Yönetim Sistemi, Hal Projesi gibi çok ciddi fayda sağlayan projelerde çalıştı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde Eylül 2007 yılında Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak görev almıştır. Görevi süresinde iki ayda bir okuması yapılan sayaçların aylık okuma periyoduna geçirilmesi müteahhit firmalar uhdesinde bulunan okuma – faturalama işlerinin yazılım ve donanım olarak İSKİ uhdesine alınması, sunucu – disk- veri tabanı aktif yedek kurulum çalıştırılması, F/O Network kurulumu, Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi ile yaklaşık 2500 bilgisayar Pardus İşletim Sistemine aktarıldı.  Yine aynı görevini ifa ederken iş zekası uygulamaları, açma - kapama işlemlerinin mobil olarak icrası, Doküman Yönetim Sistemi, çağrı merkezi tam kurulumu, santrallerin İBB ve kurumları ile entegrasyonu, ulusal networktan bağımsız, özellikle afet zamanlarında sürekli ayakta olacak ve normal zamanlarda maliyetleri ciddi olarak azaltan dahili networkun kurulumu, dijital fatura üretimi, altyapı ve işletimi ile benzeri bir çok iş ve işlemi hayata geçirdi.

2015 yılında Sabahattin Zaim Üniversitesi' nde Kent Çalışmaları ve Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Yaklaşık 10 yıllık başkanlık döneminden sonra İSKİ' de uzman olarak çalışmaya devam etti.

Üç erkek iki kız olmak üzere beş çocuk babası olan Çetin ÇİBUK İngilizce ve Farsça bilmektedir.

24 Haziran 2022 tarihi itibariyle Üsküdar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü olarak atanmış ve görevine devam etmektedir.