Çetin ÇİBUK

Bilgi İşlem Müdürü

Çetin ÇİBUK

Bilgi İşlem Müdürü

  • Çetin ÇİBUK
  • +90 (216) 531 30 00 - 1201
  • ccibuk@uskudar.bel.tr

1974 yılında Iğdır'ın Tuzluca ilçesi Kayaören köyünde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Tuzluca ilçesinde, liseyi ise Gümüşhane Mareşal Fevzi Çakmak Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi - Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde 1994 yılında başarıyla tamamladı.

Üniversite mezuniyetinden hemen sonra askerlik görevini icra etmek için müracaat etti ve 1994 Kasım ayında Kısa Dönen Er olarak Acemi Birliği İzmir – Usta birliği Ağrı / PATNOS ‘da olmak üzere askerlik hizmetini tamamladı.

1995 yılında askerlik hizmetini takiben İÇDAŞ Demir Çelik, Makel Elektrik ve Esem Elektrik Firmalarına Mühendis olarak çalıştı.

Mart 1997 Senesinde Türk Telekom’ da mühendis olarak göreve başladı. Bilgi İşlem ve Bilişim Ağları birimlerinde yaklaşık 9 yıl mühendis – şef mühendis olarak görev yaptı.

Özellikle ADSL Sistemlerinin yaygınlaştırılması, data arıza bakım gibi hususlarda yazılımcı, DBA, Network Mühendisi, Sistem Mühendisi ve yönetici olarak görev aldı. Avusturalya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde ve ülke içinde çeşitli teknik eğitim programlarına katıldı. Eğitim kazanımlarını aktif olarak sahaya yansıtarak İstanbul Avrupa Yakası'nda internet altyapısının dizaynında, stabil olarak işletilmesinde önemli görevler icra etti.

Türk Telekom’un özelleştirilmesini müteakip kendi isteği ile Kamuda Kaldı ve İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Sn. Hakkı TOK Beyefendi’ nin daveti üzerine Nisan 2006 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü olarak göreve başladı.

Burada dönüşüm ve altyapı çalışmalarında bulundu.

İBB/FO(Fiber Optik Ağ),

İBB Data Merkezi'nin kurulumu ve devreye alınması,

SOA Projesi,

Kurumsal Doküman Yönetim Sistemi,

Hal Projesi gibi çok ciddi fayda sağlayan projelerde çalıştı. Sadece Hal Projesinin yıllık katkısı o gün itibariyle yaklaşık yıllık 40 Milyon Dolar civarında gerçekleştirmiştir. Proje kendi maliyetini 4 ay gibi bir sürede geri kazanmıştır.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktayken İSKİ Genel Müdürü olarak atanan Sn. Mevlüt VURAL Beyefendi’nin daveti ve talimatı ile Eylül 2007 yılında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak görev almıştır.

Görevi süresinde;

İki ayda bir manuel föyler üzerinden yapılan su sayacı okuması işini aylık okuma periyoduna geçirilmesi hususunda planlama ve gerçekleştirme aşamasında çalışmıştır.

O gün itibariyle müteahhit firmalar uhdesinde bulunan okuma – faturalama işlerinin yazılım ve donanım olarak İSKİ uhdesine alınması işini gerçekleştirmiştir.

Tam yedekli AFET YEDEKLİLİĞİ  için sunucu – disk- veri tabanı;  aktif- yedek kurulum çalıştırılması tamamlanması ve stabil işletilmesi hususunda çalışmıştır.

İSKİ özelinde F/O  (Fiber Optik) İletişim Ağı kurulumu planlamış ve uygulamıştır, yaklaşık 1200 Km'lik F/O Hat ile bütün İSKİ birimleri ve İBB ve bağlı kuruluşlar yüksek hızda birbirine bağlanmıştır.  

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi ile ilgili Olarak Cumhurbaşkanımızın da talimatları istikametinde ; Tam planlı ve öz kaynaklara dayalı olarak bir çalışma yapılmış nihayetinde yaklaşık 2500 bilgisayarın PARDUS İşletim Sistemine geçirilmiştir. Bu sayı o gün itibariyle bir ağda bulunan en büyük PARDUS İşletim sistemi sayısı olarak kayda geçmiştir. Bu işlemin kamu açısından  tasarruf  miktarı yıllık on milyon dolar civarında olduğu değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme TUBİTAK yazısına istinaden yapılmıştır. Bu çalışmalar sırasında tamamen öz kaynak kullanılmış paralı veya parasız her hangi bir noktadan destek alınmamıştır.

Yine Daire Başkanlığı görevini ifa ederken ;

·        İş Zekası uygulamaları,

·        Su Kapama-Açma işlemlerinin mobil olarak icrası,

·        Doküman Yönetim Sistemi,

·        Çağrı Merkezi tam kurulumu,

·        Ses Santrallerinin İBB ve bağlı kuruluşlar ile entegrasyonu,

·        Ulusal BİLİŞİM AĞINDAN  bağımsız, özellikle afet zamanlarında sürekli ayakta olacak ve normal zamanlarda maliyetleri ciddi olarak azaltan dahili networkun kurulumu,

·        Elektronik fatura üretimi,

·        Bilişim Ağları Altyapı ve işletimi ile benzeri bir çok iş ve işlemi hayata geçirdi.

2015 yılında Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde Kent Çalışmaları ve Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Yaklaşık 10 yıllık başkanlık döneminden sonra İSKİ' de uzman olarak çalışmaya devam etti.

İki kız ve dört erkek olmak üzere altı çocuk babası olan Çetin ÇİBUK İngilizce ve Farsça bilmektedir.

24 Haziran 2022 tarihi itibariyle Üsküdar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü olarak atanmış ve görevine devam etmektedir.