Başkanın Mesajı

Değerli Üsküdarlılar,

Bu ikinci beş yıllık görev süremizde de Üsküdar’ın geleceği ve Üsküdarlıların mutluluğu için işimizin başında, hemşerilerimizin yanındayız.

2014’te verdiğimiz sözlerimizi fazlasıyla yerine getirebilmenin mutluluğu ve güveniyle sizlere 2019’da yeni sözler vermiştik. Şimdi de bu sözlerimiz için çalışıyoruz. Gösterdiğiniz demokratik teveccühün bilinciyle sizler için hizmet üretiyoruz, her gün yeniden yüz binlerce kalbe dokunuyoruz.

2009’da göreve geldiğimizde sizlerin desteğiyle, devletimizin imkanlarıyla ve Üsküdar Belediyesi’nin fedakar çalışanları sayesinde çok büyük projeleri hızla tamamlamıştık. Nakkaştepe Millet Bahçesi, Nevmekan Millet Kıraathaneleri, Engelsiz Yaşam Merkezi, Spor Merkezlerimiz, Bilim Üsküdar gibi dev eserleri şehrimize kazandırdık. Türkiye’nin en iyi ve modern belediye binalarından biri olan Üsküdar Belediye Sarayı ile bütün hizmetlerimizi tek bir alanda toplamış olduk.

Üsküdar’ın birçok mahallesine semt poliklinikleri, tedavi merkezleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri inşa edip yaygın ve kesintisiz bir sağlık hizmeti için bu yapıları Sağlık Bakanlığımıza devrettik.

Üsküdar’ın okullaşma oranı ve nitelikli eğitim ortamı için onlarca yeni okul inşa ettik ve eski okulları restore ettik. Eğitim şehri Üsküdar kimliğimiz her geçen gün güçleniyor. Yeşil alan yatırımlarımızla Türkiye’ye örnek çalışmalarımız bugün de devam ediyor. Kişi başına düşen yeşil alanı 4,8 m2’den 10 m2’ye çıkardık.

Sosyal belediyecilikte çözüm odaklı onlarca projemiz ve eserimizle kalpleri, haneleri ısıtmaya devam ediyoruz. Üsküdar bizim için yüzü gülen insanların şehridir ve öyle kalacaktır. İnsan onuruna uygun bir felsefeyle çalışan geniş yardımlaşma ağımızın yanında istihdam merkezimiz, kadın, çocuk ve hastalar ve kimsesizler için kurduğumuz tesislerimiz halkımızın emrinde... İnsan merkezli belediyecilikte Türkiye’ye örnek bir belediye olduk. Kültür ve sanat etkinliklerimizin zenginliği ve erişilebilirliği ile de sadece Üsküdar’a değil milyonlarca İstanbulluya ulaşabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Değerli hemşerilerim,

Altyapı, eğitim, kültür, yeşil alan ve sağlıkta bu büyük adımları atarken hiç yorulmadık. Çünkü biz aşkla çalışıyoruz, aşkla üretiyoruz. Ak Belediyeciliğin temelindeki bu ruh bize güç veriyor. Üsküdar’ın her mahallesine, her bireyine eşit ve nitelikli bir hizmet veriyoruz. 500 binden fazla Üsküdarlının beklentileri, umutları ve hakları için emrinizdeyiz.

Boğaz’ın incisi, İstanbul’un kapısı Üsküdar, işte bu gayret ve şuurla bugün Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek şehirlerinden biri oldu. Bu güzel ünvanı bir madalya gibi göğsümüzde taşımak ve gelecek kuşaklara devretmek için çalışmaya, hizmet üretmeye devam edeceğiz.

İyi ki Üsküdar var.

 

Hilmi Türkmen

Belediye Başkanı