​ÜSKÜDAR BÜLTENİ 1 (Kasım 2010)

Hayal Şehir 
Az sürer gerçi fakir Üskudar'ın saltanatı, 
Esef etmez guneşin şimdi neler yaktıgına,
Serviler şehri dalar kendi iç aydınlıgına 
Ezeli mağrifetin boyle bir ikliminde
Altının göz boyamaz kalpı kadar halisi de,
Halkının hilkati her semtini bir cennet eden
Karşi sahilde karanlıkta kalan her tepeden
Gece birçok fıkara evlerinin lambaları
En sahih aynadan aksettiriyor Üskudar'ı.

Yahya Kemal Beyatlı

Yahya Kemal Beyatlı'ya katılmamak için Üskudar'ı tanımıyor olmak gerek. Üskudar, hem manevi yapısıi hem tarihi geçmisi hem de doğal güzellikleri itibariyle İstanbul'un ve Türkiye'nin en özel semtlerinden biridir. İstanbul, Kizkulesi siluetinin ardından bakılınca bir başka guzeldir, uzerine mitolojik hikayelerin gizemi sirayet eder adeta... Bu essiz sehrin Belediye yetkilileri olarak ,Üskudarlılarla hizmetlerimizde, açılışlarda, yardımlarda, sosyal aktivitelerde bir araya gelirken ayni zamanda daha detaylı bilgiler sunabilecegimiz bir baska platformda da bulusmak istedik. 

Bu amaçla hazırlanan Üskudar Bulteni, Üskudar'ın tarihi birikimini, fiziki ve sosyal dokusunu, kultur sanat aktivitelerini kısaca Üskudar Belediyesi'nin Üskudar için yaptıklarını anlatan yayındır. Bu bülten, Belediye yönetiminin ve halkın bulustugu bir zemin olmasi bakımıdan önemlidir. Ayrica bültenimizin duygularımızı, hayallerimizi, umutlarımızı ayni noktada birlestirerek, Üskudarlılık bilincinin gelismesine de büyük katkı sağlayacagını düsünüyoruz. 

Üsküdar Belediyesi yayın organı olan Üsküdar Bülteni ilk sayısında yer alan konulardan bazıları; tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği olan Milli Mücadele'nin ardından Cumhuriyet'in ilanını anlatan "Yaşasın Cumhuriyet sesleri arasında Cumhuriyet'in ilanı", Üsküdar, hem manevi yapısı hem tarihi geçmişi hem de doğal güzellikleri itibariyle çok önem arz etmekte olan bir huzur kentidir diyen Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır ile Üsküdar ropörtajı, Üsküdar Belediyesi tarafından 16.sı düzenlenen Uluslar arası Katibim Kültür ve Sanat Festivali ve bir boğaz masalı olan "Beylerbeyi Sarayı" nı anlatan yazı dizileri ve daha bir çok kültür, sanat ve sosyal konulardaki yazılarıyla Üsküdar Bülteni siz değerli okurlarıyla buluşuyor.