MOR SALKIM 3 (Mayıs 2011)

​Üsküdarlı kadınlara Üsküdar Belediyesi'nin mütevazı bir hediyesi olan ve her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yayınlanan Mor Salkım dergisinin üçüncü sayısı çıktı. 

Bir şehrin sosyal dokusuna, kültürüne, sanatına, tarihine, mimarisine hanımların etkisini konu alan, bu alanda periyodik ilk yayın olan Mor Salkım, Üsküdarlı hanımların yazılarıyla, çalışmalarıyla oluşturuluyor ve her yıl 8 Mart'da Üsküdarlı hanımlara dağıtılıyor. 

Mor Salkım'ın üçüncü sayısında ilk sayfaları süsleyen; Prof. Dr. Ümit Meriç'in "Eski Dostlar", Sunay Akın'ın "Üsküdar'ın Saklı Tarihi" başlıklı yazıları çocukluğunu Üsküdar'da geçiren yazarların anılarını anlatıyor. Türk sinemasının hanımefendi sanatçısı Hülya Koçyiğit röportajında, çocukluk yıllarını geçirdiği Üsküdar'ın hayatındaki ilklere şahit olduğunu belirtiyor. Esra Ceyhan, Üsküdarlı hanımlarla yürüttüğü çalışmaları anlattığı yazısında Üsküdar'da kadın olmanın değerini aktarıyor. 79 yıl önce Kızkulesi'nde dünyaya gelen Jale Özçilengir'in hikayesi, Üsküdar'ın tarih kokan Sultantepe ve Valide-i Atik semtlerine dair keyifli yazılar Mor Salkım dergisinin 3. sayısında okunacak sayfaları arasında.