Vektörle Mücadele Çalışmaları

İlaçlama ekiplerimiz Üsküdar sınırları içerisinde Veteriner Halk Sağlığı kapsamında vektör ve kent zararlıları ile mücadele etmektedir.

İnsanların yoğun olarak kullandıkları mekânların dezenfeksiyon işlemlerini yürütmekte olup bakteri, mantar vs hastalık etkenlerine ve bulaşıcı hastalıklara karşı profilaktik hizmet vermektedir.(cami ve okul ıslak zeminleri ve okul sıraları, cami halıları gibi)

Ekiplerimiz aynı zamanda sivrisinek (larva ve uçkun), karasinek (larva ve uçkun), açık ve kapalı alanlarda pire, kene, hamamböceği ve fare mücadelesini yürütmektedir. İlçemiz genelinde sivrisineklerin yumurta bırakabileceği nokta mihrakları tespit eder. Bu mihrakları Büyük Şehir Belediyesiyle beraber koordine bir şekilde ilaçlanır. İlaçlama çalışmalarımız uçkun ilaçlaması, kapsamında şikâyet gelen cadde ve sokakları ilaçlanır. Ayrıca Haziran ayı itibariyle gece ilaçlama çalışmaları başlar, Eylül ayının sonuna kadar devam eder. Kamu kurumlarının ilaçlama taleplerini yerine getirilmektedir. Her yıl kurbanlık hayvan satış ve kesim yerlerini denetlenmekte ve dezenfekte edilmektedir. Bulaşıcı ve salgın hastalık hallerinde gerek görülen yerlerin dezenfeksiyonu yapılmaktadır.