Prof. Dr. Fuat Sezgin'le Birlikte

Bilim Tarihinde, özelinde İslâm Bilimler Tarihi alanında insanlık tarihinin başlangıcından bugüne, sahasında yazılan en kapsamlı eser, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in 17 ciltlik Arapİslâm Bilimleri Tarihi “Geschichte des Arabischen Schrifttums” adlı çalışmasıdır. Bu eşsiz çalışmalar için Hocamız 27 dil öğrenmiş, 60 ülkenin kütüphanelerinde bilimsel araştırmalar yapmış,  70 yıl boyunca hergün 17-18 saat çalışarak 400 bin cilt el yazması eser olmak üzere, binlerce bilimsel etüdü elden geçirmiştir. 

Almanya-Frankfurt’ta 1982’de Arap-İslâm Bilimleri Tarihi Enstitüsünü“Institut für Geschichte der Arabisch-Islâmischen Wissenschaften”, 1983 yılında ise “İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi” ni kurarak İslâm Bilim Tarihini dünyada yeniden yazdırmayı başarmıştır. 

Prof. Dr. Fuat Sezgin, kendi alanında değişik disiplinleri kapsayan ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Müslüman bilginlerin eserlerinde bulunan çizimlere dayanarak 800’den fazla bilimsel alet, araç ve gereci yapmıştır. Bunlar: Tıp, fizik, kimya, astronomi, coğrafya, geometri, gemicilik, zaman ölçümü, optik, mineraloji, mimari, teknik ve harp tekniği alanlarından oluşmaktadır. 

Belli bir sisteme göre sergilenen bu eserler, İslâm Bilimlerinin büyük keşif ve muazzam buluşlarını göstermekle birlikte, değişik yollarla Avrupa’ya geçerek orada kabul bulduğunu ve alınarak özümsendiğini nefis bir görsellikle ziyaretçilerine sunmaktadır. Müzedeki bu aletler; İslâm biliminin bir rivayet değil, yaşanmış bir gerçek olduğunu,  İslâm Dininin büyük bir medeniyetin taşıyıcı temel unsuru olduğunu görsellerle ispat etmektedir.

Ülkemiz, İslâm coğrafyası ve bütün insanlık adına bilimsel gerçekleri ortaya koymak için, bütün hayatını feda eden bu çok değerli Bilim Adamımıza “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” münasebeti ile bizler de Üsküdar Belediyesi olarak bir teşekkürde bulunmak istedik. Bunun için tecrübeli TRT Yapımcısı ve Yönetmeni Sn. Adem Özkan’ın 2004’te Prof. Dr. Fuat Sezgin’le gerçekleştirdiği belgeselden yola çıkarak kaleme aldığı “ Bilim Tarihind Ezberbozan:Prof. Dr. Fuat Sezgin’le Birlikte” adlı kitabını sizler için yayınlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. 

Burada, vefatından bir süre önce Üsküdarımızda ağırlamaktan şeref duyduğumuz, 2018 yılında 94 yaşında bereketli bir ömrün sahibi olarak aramızdan ayrılan Merhum Hocamız Prof. Dr. Fuat Sezgin’e Yüce Allah’tan rahmet diliyor, bu eseri ile yeni nesillere önemli bir hizmette bulunan değerli dostumuz Âdem Özkan Beyefendiye teşekkür ediyor,Sevgili Üsküdarlılara ve Aziz Milletimize saygılar sunuyorum.    

Hilmi TÜRKMEN Üsküdar Belediye Başkanı Eylül 2019

 

Yayını PDF olarak indirmek için tıklayınız.