Nevmekân Bağlarbaşı

Üsküdar Belediyesi olarak “İnsanları bir araya getiren mekânların ruhudur.” görüş­ünü benimsiyoruz. Bu vizyon çerçevesinde, her misafiri farklı bir yolculuğa çıkaracak güzide bir mekâna yeniden hayat verdik. Tramvaylar için kuvvet merkezi ve elektrik üretim tesisi olarak ilk olarak 1911 yılında inş­a edilen bu bina, daha sonra İETT garajına dönü­ştürüldü. Şimdi ise yeni bir seyrin heyecanını ta­şıyor. Üsküdarımız Nevmekân ile birlikte yeni bir sanat galerisine, bir sahneye ve kitapların ruhuyla güzelleşen bir kahveye kavuş­tu.

Üsküdar Belediyesi olarak, 21 Ekim 2015 günü tüm vatandaş­larımızın hizmetine açtığımız Nevmekân projesini;

• Edebiyat, sanat ve fikir hayatımızı nitelikli biçimde yaşatmak,

• Yerelden dünyaya açılan milli değerlerimizi bir araya getirmek,

• İlim ve irfan temelli bir sanat ve muhabbet ortamı tesis etmek,

• Üsküdar’ımızın medeniyetimize öncülük eden kültürel kimliğini fark ettirmek amacıyla hayata geçirdik.

Nevmekân’da maddi bir kaygı ta­şınmıyor. Görevliler, sadece ihtiyacınız olursa masanıza geliyor. Oldukça uygun fiyatlı menüsünde çay ve kahvenin yanı sıra; atış­tırmalık yiyecekler, makarnalar, tatlılar ve Anadolu kültürüne özgü ş­erbetler de bulunuyor. Ayrıca sipari­ş vermeden keyifle oturmak da mümkün.

Raflarda yer alan yaklaş­ık 10 bin kitabın hemen hepsi bağış­larla toplanmış­ bulunuyor. Çoğunluğu ise Prof. Dr. Mete Tunçay, Prof. Dr. Uğur Derman ve Üsküdar Sahaf Festivali’ne katılan sahafların bağışladıkları kitaplardan oluş­uyor. Alt katta yer alan Nevmekân’ın sanat galerisi düzenli olarak farklı sergilere ev sahipliği yaparken, Nevmekân Atölye ve Nevmekân Dükkân ise Üsküdar’ın sloganı olan “İyi ki Üsküdar var!” kapsamında çe­şitli aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Üsküdar Belediyesi olarak; gençlerimizi iyilerle ve iyiliklerle arkadaş­ etme misyonumuz doğrultusunda Nevmekân adıyla hayat verdiğimiz bu 100 yıllık tarihi binada, bugünün ve yarının emanetçisi gençlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Zengin kütüphanesinde akademik eserleri de bulunduran iş­letme, üniversite öğrencilerine gün boyu ders çalışabilecekleri sessiz ve huzurlu bir ortam sunuyor. Akş­am olunca Bağlarbaş­ı Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki programlara katılanlar, etkinlik sonrası kahvelerini Nevmekân’da yudumluyor. Hafta sonları ise hem alt hem üst kat aile salonuna dönü­şüyor. Çocuklar kitaplarını okurken, ebeveynler ise mekânın özgün atmosferinin tetiklediği kültürel sohbetlerin içine dalıyor.

 

 

Adres: Selamiali Mahallesi, Gazi Cd. No:12, 34664 Üsküdar/İstanbul