İstanbul Minyatürleri

İstanbul kutlu bir şehir özel bir şehir şehirlerin ecesi… Tarihi, kültürü, sanatı ve edebiyatıyla; Doğuyu, Batıyı, Asya’yı, Avrupa’yı birleştiren ve tarih boyunca medeniyetlere başkentlik yapan bu güzide şehir, bizim medeniyetimizin de “yıldız şehri”…

Üsküdar ise İstanbul’un fethinden bir asır evvel Türk toprağı olmuş İstanbul’dan önce kültür ve sanatımızın kök saldığı, hayat bulduğu altın bir şehir… Başka bir ifadeyle İstanbul’un “Yıldız şehir” olmasında ilk ve en büyük katkıyı sağlayan bir 662 yıllık kültür ocağı bir sanat harmanı…

Diğer taraftan Üsküdar, tarihi dokusu, insana huzur veren manevi atmosferi ve doğal güzellikleriyle yüzyıllardır sanatçıların ilham kaynağı olmuştur. Üsküdar’ın sahip olduğu İstanbul’un paha biçilmez ve doyumsuz güzelliğinin izlenebildiği büyülü panorama bazen bir minyatüre, bazen bir şarkıya, bazen bir şiire, bazen bir gravüre, bazen bir yağlıboya resme, bazen bir fotoğrafa konu olmuştur. Böylece Üsküdar, hemen hemen sanatın her dalında unutulmaz eserlerin vücuda gelmesine ve İstanbul’un bir kültür-sanat başkenti olmasına katkı sağlamaya devam etmektedir.

2010 yılında İstanbul’un Avrupa kültür başkenti olmaya hazırlandığı günlerde hazırlanan bu şah eser, bunun en açık bir tezahürüdür. İstanbul’la birlikte sanatımızın dünyada daha iyi tanınması ve bilinmesi yolunda hazırlanan örnek projelerden birisi olarak Üsküdar’da hazırlanmıştır.

Klasik Türk Sanatları vakfı sanatkarlarının fırçalarıyla hayat bulan “İstanbul” konulu minyatürlerden oluşan bu albüm günümüzde ve gelecekte, İstanbul ve Üsküdar’a gönül gözüyle bakmanın önemini bizlere daima hatırlatacaktır.

Bu çerçevede Üsküdar belediyesi olarak, şehrimize yapacağımız en önemli hizmetin kültür ve sanata yatırım olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Bu türden sanat  ve kültür faaliyetlerinin desteklenmesi, asırlar içinde teşekkül eden güzel bakış, güzel görüş, güzel duyuş ve hissedişin tezahürü olan zengin birikimin tanıtılmasına,  anlaşılmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmak bizim için hem bir görev hem de onur ve gurur vesilesidir.

Bu düşünceyle 2009 yılında basılan ve mevcudu kalmayan bu özel eseri, daha güzel bir baskıyla yeniden sanatseverlerle buluşturuyoruz. Şehrimizin sahip olduğu entelektüel birikimini, böyle güzel eserlerle geleceğe taşımaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle, kıymetli sanatkarlarımıza müşfik bir çatı olan Klasik Türk Sanatları Vakfı’na ve minyatürlerindeki bir bulutun kıvrımında denizin dingin mavisinde, gökyüzüne uzanan bir servinin ucunda, bir geminin yelkeninde, eski bir İstanbullu kıyafetinin renginde Kızkulesi’nin ihtişamında bir yaprağı dala bağlayan o ince çizgide gizemli fırçalarının sevgi diliyle bizi size ve bütün dünyaya anlatan minyatür sanatçılarımıza takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Sanatın aziz şehri ve Üsküdar’ı saran bütün dallarının daha güzel gürleşmesi dileğiyle…

 

Hilmi TÜRKMEN

Üsküdar Belediye Başkanı

 

Yayını PDF olarak indirmek için tıklayınız