Etki Hayal Dönüşüm

Toprağın bize hediyesi olan cam, bilinmeyen zamanlardan beri kullandığımız bir malzeme. Günlük hayatın her alanında adeta bizimle beraber yaşıyor. Bu nedenle mutfakta, sanayide, dekorasyonda, tıpta, evlerimizin her köşesinde ve elbette sanatta camdan vazgeçemiyoruz. Bu nedenle camın sunduğu sağlığa, temizliğe, çevreci kökenlerine sevgiyle bağlıyız. Bütün bu başlıkların içinde sanata vurgu yapacak olursak, dünyanın farklı kültürlerinden cam sanatçıları asırlardır bu kırılgan malzemeyi nakış gibi işliyor, boyuyor, şekillendiriyor.

Saraylar, ibadethaneler, evler camın süzdüğü ışıklarla aydınlanırken, bir yandan da gözümüze hitap eden sanatsal dokunuşlarla güzelleşiyor. Uluslararası Cam Komisyonu, malzemenin işte bu büyük tarihinden hareketle Birleşmiş Milletler’e müracaat ederek 2022’in uluslararası cam yılı ilan edilmesini sağladı. Uzun yıllardır cam sanatçıları ile iletişimde olan, cam sanatı sergilerinde İstanbulluları nitelikli sanat eserleriyle buluşturan bir belediye olarak biz de bu küresel etkinliğe şehrimizde bir katkıda bulunmak istedik. Üsküdar’da, bu yılın anlamına uygun bir sergi düzenledik.

Etki - Hayal – Dönüşüm adlı uluslararası sergimizde Türkiye’den ve dünyadan pek çok cam sanatçısı yer alıyor. Sergiye katılan sanatçılar, eserleriyle hem cam sanatına dair sözlerini söylemiş oldular hem de geri dönüşümün önemine dair güçlü bir mesaj verdiler. Biz bu mesajı sahipleniyoruz, kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz. Sergimize eserleri ile katılan sanatçılarımıza, serginin bizlerle buluşmasını sağlayan sanat yönetmenlerine ve emeği geçen herkese bu vesileyle bir kere daha teşekkür ediyorum.

İyi ki sanat var.

Hilmi Türkmen
Üsküdar Belediye Başkanı

Yayını indirmek için tıklayınız