Esinti Breeze

Asırlardır bizim sözümüzü dünyaya taşıyan; dünyadaki sanatsal üretimlerin ülkemize giriş kapısı olan İstanbul’un kültür, sanat atmosferine rengimizi vermeye devam ediyoruz. Sanatseverler
için doğal bir sanat galerisi, sanatçılar için büyük bir atölye olan Üsküdar, tarihiyle, coğrafyasıyla, demografisiyle sanata ve sanatçılara ilham kaynağı olmaya sürdürüyor.

Ressamların gözbebeği Üsküdar’da şimdi de Lithian Ricci rüzgarı esecek. Roma’da doğan, Londra’da yaşayan, sonra İstanbul’a yerleşen, Milano ve İstanbul’da yaşamaya ve resim yapmaya devam eden İtalyan ressam Lithian Ricci’nin özel sergisi “Esinti”yi Üsküdarlılarla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Üsküdar’ın ruhuna, dokusuna, tarihsel ağırlığına yakışan bu sergi ve hemşerimiz Ricci sayesinde İstanbul’un sanatsal zenginliğine yeni bir halka eklenecek. Kültür ve sanatta ayaklarımız bu topraklara basarken, kalbimiz bu topraklar için çarparken, gözlerimizi ve kulaklarımızı bir yandan da dünyadan gelen seslere, renklere açıyoruz. Bu özelliklerini hiç kaybetmeyen Üsküdar, bizi zenginleştiren, bize seslenen, bizi anlamaya ve anlatmaya çalışan sanatçılar ve yaklaşımlarla daha da güzelleşen bir şehir.

Ricci’nin resimleri de bu anlamda kalbimize dokunmayı başarıyor. Yıllardır, Türk kadınlarının zarafetini resimlerine konu edinen Ricci, “Esinti” adlı bu sergide Osmanlı hanedan mensubu kadınların ve sultanların hayatlarına odaklanıyor. Hanım sultanlarımızın resimleri sayesinde bizimle tarih arasında yeni, sanatsal bir köprü kuruyor. Üsküdar tarihi itibariyle Hanım Sultanların şehri. Onların ellerinin değdiği onlarca güzel esere, anıtsal değere ev sahipliği yapıyoruz. Hâlâ yaşayan bu eserler sayesinde sadece tarihin değil günlük hayatımızın da bir parçası olmaya devam ediyorlar.

Bu sergi aynı zamanda bizim sultanlarımıza ve tarihimize gösterdiğimiz bir saygı ve sanatla dolu bir teşekkür çabası olacaktır. Eserleri için ressam Lithian Ricci’ye, bu eserleri Üsküdar ruhuyla buluşturan sanatsal yönetimi için küratör Yasemin Aslan Bakiri’ye çok teşekkür ederim.

İyi ki sanat var.

Hilmi Türkmen
Üsküdar Belediye Başkanı

Yayını indirmek için tıklayınız.