Döngü Minyatür Sergisi

Minyatür sanatı hem bizim medeniyetimizin sanatçılarını hem de dünyanın farklı toplumlarından sanatçıları asırlardır meşgul ediyor. Özgün diliyle, tarihe, edebiyata, anlatıya yaslanan felsefesiyle biz insanlara büyük hikayeler aktarıyor. Osmanlı – Türk sanat geleneğinde ve birikiminde bu nedenle minyatürün özel bir yeri vardır. Asırlar öncesinin gündelik hayatını da sarayda yaşanan tarihi bir vakayı da minyatürler üzerinden okuyup, öğrenebiliyoruz.

Bu haliyle minyatür aynı zamanda belgesel gücü olan eşsiz bir sanattır. Bu büyük mirasın içinde de Üsküdar’ın özel bir konumu var. Üsküdar hem güzellikleri ile nakkaşlara, ressamlara ilham vermiş hem de sanatçıların yaşadıkları, sanatlarını icra ettikleri bir şehir. Biz bu konumumuzu ciddiye alıyoruz, minyatür sanatının günümüzde hak ettiği ilgiyi gördüğü bir şehir olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Farklı bir sergi deneyimi olarak Döngü’nün hem minyatür sanatına hem günümüzün sanatsal çalışmalarına hem de Üsküdar’ın kültür sanat canlılığına pozitif bir katkısını sunacağına inanıyoruz. Minyatür sanatının anlatı kalıplarını koruyan ama malzemesini değiştiren özgün bir sergi olarak Döngü, geri dönüşüme dair de güçlü bir mesaj iletiyor.

Sanatın, çevre duyarlılığının, alternatif malzeme tercihinin estetik bir şekilde buluştuğu Döngü sergisinin yeni sergilere, yeni arayışlara ilham vereceğini şimdiden söylemek mümkün.

Bu sergide emeği geçen tüm sanatçıları, küratörü ve sanat emekçilerini canı gönülden tebrik ederim.

İyi ki sanat var.

Hilmi TÜRKMEN
Üsküdar Belediye Başkanı

Yayını indirmek için tıklayınız.