Yüzyılların Görkemli Tanıkları; Anıt Ağaçlar

​Üsküdar tarihiyle, doğasıyla ve dünyaya mal olmuş eserleriyle, geçmişi nice asırlara uzanan bir şehir ve bu şehri taçlandıran, yüzyıllar ötesinden gelen "Anıt Ağaçlar". Üsküdar Belediyesi "Mısralardan Gönüllere Üsküdar'ın Anıt Ağaçları" eserini de yayın dünyasına kazandırdı. 

Eserin oluşmasını sağlayan, geçmişte var olan ve günümüzde de var olmaları için sevgiyle sarıldığımız, gözbebeğimiz anıt ağaçlarımız. Üsküdar, hayatın her alanına nüfuz eden tarihi dokusunun yanı sıra eşsiz bir doğal yapıya sahiptir. Şehrin dört bir yanına yayılmış korular, mesireler, bahçeler, ağaçlar... Ve bu ağaçların büyük kısmı doğumlara, ölümlere, savaşlara ve zaferlere tanıklık etmiş, yüzyıllara karşı dimdik ayakta duran, Üsküdar'ımızın gerçek sahipleri. Zamanın çarkları arasında yitirdiğimiz Eski İstanbul'dan elimizde kalan en kıymetli varlıklarından bazıları onlar. Yaşamın anahtarına sahip dallarıyla sonsuza uzanan, kökleriyle de geçmişten kopmayan bir bedeni taşır üzerinde. İnsanların ağaçlara daha çok ihtiyacı olduğu bu çağda sevgiyle, saygıyla kendilerine dokunacak ellerimiz vardı. Ve Üsküdar, bağrında barındırdığı 98 anıt ağacını seriverdi önümüze; "Dokunun, hissedin, görün ve sevdalanın ağaçlarıma" dedi. O gün bu gündür içimizdedir bu kara sevda. Bu toprakların eseridir bu ağaçlar.

Türkiye'de anıt ağaçların tespiti ve korunmasına yönelik böyle bir çalışmayı ilk kez Üsküdar Belediyesi yapıyor. Şairlere, bestekarlara ve daha nice sanatkarlara ilham kaynağı olan anıt ağaçlarımız bu eser sayesinde yakından tanınsın ve bugünün genç ağaçları da geleceğin anıtları olsun düşüncesindeyiz. 

Ünlü şairlerin şiirleriyle zenginleştirilen bu eserin sayfaları arasında dolaşırken sizleri sadece anıt ağaçların görkemli dünyasına değil, mısralardan gönüllere akan duyguların dünyasında da gezindirmek istedik. Dileğimiz yüzyıllara kök salacak nice anıt ağaçlara.

Yayına Hazırlayan: Ali Yeşildal ve Sabiha Akardaş
 
Kitabı PDF olarak indirmek için tıklayınız.