Üsküdarnâme - 1

Kültür tarihimize çok kıymetli bir eser daha kazandırmanın sevinci ve heyecanı içerisindeyiz. Kitapseverlerin malumu olduğu üzere, Üsküdar Belediyesi olarak,2011 yılı içerisinde merhum A.Süheyl Ünver’in Karaca Ahmedname adlı defterini kültür hayatımıza kazandırmış ve Ünver sevenleriyle buluşmuştuk. Bu yıl da, bir İstanbul ve özellikle de Üsküdar aşığı olan ‘Hocaların Hocası’ merhum A.Süheyl Ünver’in Üsküdar ile ilgili defterlerini yayınlamaya devam ediyoruz.

İşte bu anlamda ilki, sözünü ettiğim Karaca Ahmedname olmak üzere, bir “A.Sühely Ünver Üçlemesi” olarak planlanan projenin ikinci kitabını da kitapseverlerle buluşturuyoruz. Bu defa Süheyl Ünver’in sayısı 2500’e yaklaşan ve bir kültür hazinesi olan defterlerinden Üsküdar’la alakalı iki defteri bir araya getirilerek oluşturulan Üsküdarname I eserini takdim ediyoruz.

Bilindiği üzere, başta İstanbul olmak üzere, Edirne, Konya, Bursa ve Antalya gibi Anadolu’nun birçok şehrini gezerek tuttuğu notlarla pek çok kıymetli eser ortaya koyan A.Süheyl Ünver, bu minvalde Üsküdar’ı da dolaşarak bu kitapta yer alan bilgileri tarihe not düşmüştür.

Başta Karaca Ahmed olmak üzere Üsküdar’ın her köşesini adım adım gezen Ünver, kültür ve medeniyetimizin 660 yıllık bir birikiminden derlediği eşsiz bir bilgi hazinesini bir araya getirmiş; gerek yazılarıyla, gerekse resimleriyle, adeta demet demet çiçekler hükmünde ortaya koyduğu bu değerli hazine, maalesef parçalara bölünerek kütüphane raflarında tozlanmaya terk edilmiştir. Üsküdar’a hizmet üretme yükümlülüğü olan bir kurum olarak bu eşsiz mirasa sahip çıkmak ve onu insanımızla paylaşmak için harekete geçtik. Bu bizim için hem önemli bir vazife, hem de büyük bir onurdur.

A.Süheyl Ünver’in defterlerinde, değerli bilgilerle birlikte, çok dikkat çekici bir husus var; Ünver Üsküdar gezileri sırasında, bir yandan defterlerine önemli bilgileri kaydederken, bir yandan da Üsküdar’la ilgili yapılması gereken hizmetlere, gerçekleştirilmesi gereken projelere dikkat çekiyor ve birer öneri olarak onları da kaydediyor. Şehirle ilgili ihmalleri, hataları, noksanları ortaya koyuyor ki, ilgili merciler bu noksanları gidersin; sevdiğimiz Üsküdar yaşasın ve bir kültür ve medeniyet merkezi olarak yaşasın istiyor. Bu anlamda bu kayıtların, Üsküdar’a hizmet eden yükümlülüğü olan bizler için önemi büyük. Merhumun önerdiği projelerin bizim yolumuzu aydınlatacağı, Üsküdar’a ışık tuttuğu ve tutacağı çok açık…

Bu münasebetle, Ünver’in eserlerini yayınlamaktan dolayı ayrıca mutluluk duyuyorum.

Bu hislerle, kitapseverlere ve A.Süheyl Ünver Üçlemesi’nin son kitabı Üsküdarname II eseri de yakında sizlerle buluşacak. Bu çalışmada da A.Süheyl Ünver’in “Üsküdar’da Ramazan”,”Atik Valide” ve “Tarihimizde Üsküdar Sergisi” adlı defterlerini bir araya getireceğiz.

Bu vesileyle, başta fırçasıyla kalemiyle ve defterleriyle Üsküdar’a nefes veren merhum A.Süheyl Ünver’e Allah’tan rahmet diliyor. Üsküdarname I kitabını yayına hazırlayan değerli hocalarımıza ve basılmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

Bu değerli çalışmanın ilim ve kültür hayatımıza; Üsküdar’ımıza ve ülkemize hayırlı olması umudu ve niyazıyla…

 

Mustafa KARA

Üsküdar Belediye Başkanı

 

Yayını PDF olarak indirmek için tıklayınız