Üsküdar Turizm Rehberi

​Üsküdar tarihiyle, doğasıyla ve dünyaya mal olmuş eserleriyle, geçmişi nice asırlara uzanan bir şehir. Dünyanın gözde şehri İstanbul'un içinde bir inci kıymetinde olan ve dünyaca tanınan ender yerlerden biri olan Üsküdar, tanınmışlığının ötesinde, sahip olduğu tarihi ve doğal mirasın zenginliği ile de gelecek zamanlara daha modern daha çağdaş bir şehir halinde ilerleyecek. 

Tarihiyle, doğasıyla, insanlarıyla geçmişten bugüne bir çok medeniyete beşiklik etmiş olan bu güzel beldenin doğal mirasına sahip çıkarak geleceğimize en güzel mirası bırakma çabası içindeyiz.

Üsküdar'ın adı her zaman hoşgörü ve cömertlikle anılmıştır. Bunu sağlayan geçmişimizin duyarlılığını bugün de gösterebilmek için hizmetlerimizde yardımlaşmayı ve kaliteyi esas alıyoruz. Kızkulesi'nden Çamlıca Tepesine, III. Ahmet Çeşmesinden Aziz Mahmut Hüdayi Dergâhına kadar, İstanbul'un en güzel seyredildiği yer olma özelliğini taşıyan sahilinden, yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran korularına, park ve bahçelerine kadar, içinde bulundurduğu anıt ağaçlarından eğitim ve kültür merkezlerine kadar daha adını sayamayacağımız kadar çok eseri bünyesinde barındıran bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

İstanbul'un ihtişamını içinde barındıran bu güzel beldenin keşfedilmesi gereken o kadar çok gizli hazineleri var ki. Şairin Üsküdar'da yaşamayı, Üsküdar'da ölmeyi en hoş ve en uzun bir rüya olarak nitelendirdiği bu güzide şehir, her şeyin en iyisine ve en güzeline layık. Bu rehberin sayfalarında dolaşırken sanat ve estetiğin en güzel örneklerini bulabileceğiniz kimilerine göre altın şehir, kimilerine göre hayal şehir olarak nitelendirilen Üsküdar'ın gezilmeye ve görülmeye değer birçok eseri bünyesinde topladığını göreceksiniz.
Yayına Hazırlayan:Ali Yeşildal

Turzm Rehberi.pdfYayını PDF olarak indirmek için tıklayınız.