Üsküdar Hatırası

​Tarihi ve kültürel dokusu ile İstanbul kadar derin ve zengin bir geçmişe sahip Altın Şehir Üsküdar, yüzyıllardan bu tarafa sanata gönül veren insanlara ilham kaynağı olmuştur. Özellikle görsel sanatlarla uğraşan insanlar; Üsküdar'ın mimari yapısı, yeşilin bütün tonlarını barındıran doğası ve deniz ile bütünleşmiş sosyal hayatının işleyişini esrelerinde sıkça konu edinmiştir. 

Tarihe kayıt düşerek gelecek nesillere kültürel miras bırakmak maksadı ile yayına hazırladığımız bu albümde Üsküdar'ın güzelliklerini biraraya getirdik. Hayal Şehir Üsküdar'ın çekiciliğine kapılarak (özellikle Kızkulesi) ortaya konan Gravür, Fotoğraf ve Kartpostalların en gözdelerini bu eserde topladık. 56 Gravür, 57 fotoğraf ve 57 Kartpostalın bulunduğu esere "Üsküdar Hatırası" ismini verdik. 

Ünlü fotoğrafçılarımızdan Ara Güler ve Hilmi Şahenk'in objektifinden yansıyan görüntülerle daha bir anlam kazanan fotoğraflar bölümümüz Üsküdar'ı olanca derinliği ile göz zevkinize sunuyor. Avrupalı Seyyahların 17. 18. ve 19. yüzyılda İstanbul'a yaptıkları gezilerde zihinlerine işleyen göstergeleri bakır plakalara kazıması ile gravürlere konu olan Üsküdar, batılı sanatçılar için herzaman özel bir anlam taşımış. Üsküdar Kartpostal, Gravür ve Fotoğrafları albümünü ile Üsküdar'ın hazinelerini tanıtmaya devam ettik.
Yayına Hazırlayan: Ali Yeşildal , Seyfettin Ünlü, Celil Güngör ve Kemal Kahraman
 
Kitabı PDF olarak indirmek için tıklayınız.