Üsküdar Balaban Tekkesi

Üsküdar tarih boyunca Boğaz’ın karşısından seyrettiği Sur İçi İstanbul’unun tüm karmaşasından uzak, kendi hayatını kendi seyri, içerisinde yaşamıştır. Sosyal müesseseleri, günlük hayata dair gelenekleri, özel günleri idrak biçimi, tekke ve camiye ait kültürel uygulamaları kendine mahsus olarak şekillenmiştir. Bu haliyle Üsküdar, sadece kendi halkının değil tüm İstanbul’un hatta İstanbul’u düşünen, onda var olmak isteyen her insanın, fikrin sanatın gözdesi olmuştur. Kendisine ait ekoller oluşturup bunları medeniyetimize armağan etmiş bir tarih ve kültür şehridir Üsküdar. Bu sebeple biz Üsküdar’a hizmet gayesi ile yola çıkmış olanlar, yapacaklarımızın sadece Üsküdar için değil, topyekün kültürümüz için önemli olduğunu bilerek hareket etmek durumundayız. Özellikle kültür-sanat alanında Üsküdar’da ortaya konulan çalışma ve ürünlerin birer model olacağı bilincinin sorumluluğuyla hareket etmeye çalışıyoruz.

Tıpkı diğer müesseseler gibi tekkelerin de Osmanlı kimliğini kazandıkları yerlerin başında yine Üsküdar’ın geldiğine kuşku yoktur. Başında artık ”eski” sıfatını kullanmak mecburiyetinde olduğumuz “İstanbul Beyefendisi”, “İstanbul Hanımefendisi” nezaket ve zarafetinin tarifi her köşesinde bir tekkenin bulunduğu ve sokaklarında tekke kültürünün buram buram tüttüğü Üsküdar mahallelerindeki insanların birbirlerine gösterdikleri incelikli davranışlar üzerinden gelişmiştir.

Birer kültür, sanat ve eğitim yuvası olan tekkeler tarihe karışmış, bu tekke kültüründen gelen insanlar birer birer başka bir dünyaya sırlanmış olsalar bile Üsküdar, eski sokak ve eski mekanlarında bu vazifeyi yaşatarak güzelliklerin kaynağı olmaya devam edecektir.

İşte Balaban Tekkesi Kültür Evi de Üsküdar Belediyemiz bünyesinde Üsküdar’ın manevi kültürünü omuzlayarak geçmişten gelen güzelliklerin ortaya çıkmasına vesile olan seçkin mekanlardan biri olarak Üsküdarlılara yeniden kucağını açmıştır. Dersler, sohbetler, sergiler ve konserler ile ruhundan sımsıcak nefesler üflüyor ruhumuza… Geçmiş Üsküdar tarihinde olduğu gibi arifane sohbetleriyle, gönül okşayan nağmeleriyle ve süzülen sanat damlalarıyla ruhlarımızı arındırıyor, içimizi aydınlatıyor. Gelenekli sanatları hem öğreterek hem sergileyerek arzulayanlara ulaştırıyor ve böylece onların gönül süslemesinde bir desen oluveriyor.

Yeniden imar edip imkanlarını zenginleştirerek başta Üsküdarlılar olmak üzere tüm İstanbullulara hizmet vermesi için çabaladığımız Balaban Tekkesi Kültür Evi, ona geleni hoşlukla karşılayacak ve bir kere gelenide müdavimi yapmadan bırakmayacaktır.

Başta tekkenin kurucusu Balaban Ahmet Baba ve tekkenin İkinci banisi Aşir Efendi olmak üzere Balaban Tekkesi’nin bugünlere gelmesine sebep ve vesile olanlara sonsuz teşekkürler… Her birinin ruhları şad olsun. Onlar bu mekana yaşatmanın onurlu görevi ise şimdi biz Üsküdarlıların omuzlarında

 

Saygılarımla…

Hilmi TÜRKMEN

Üsküdar Belediye Başkanı

 

Yayını PDF olarak indirmek için tıklayınız