Ramazan Çadırı, Üsküdar Sehaveti

Sevgili Üsküdarlılar;

Dünyanın gözde şehri İstanbul'un içinde bir inci kıymetinde olup yine dünyaca tanınan Üsküdar'a 1994 yılından itibaren hizmet ediyoruz. Geçen 10 yılda Güzel Üsküdar'a, altyapıdan çevreye kültürden sanata kısaca hayatımızı kuşatan her konuda kalıcı eserler verdik. Belediye olarak toplam kalite çalışmalarımız sonucunda dünya standartlarına uygun hizmet anlayışımızı TSE İSO 9000 Kalite belgemizi alarak tescilledik. Bu çalışmalarımızla belediyeciliği yeniden tarif ettik. Adil, güleryüzlü, katılımcı, şeffaf bir yönetim anlayışını kurumsal bilincimiz ve kimliğimiz haline getirdik.

Dünyada içinde bulunduğu şehir kadar tanınan ender yerlerden biri olan Üsküdar, tanınmışlığının ötesinde sahip olduğu tarihi ve doğal mirasının zenginliği ile de gelecek zamanlara daha modern daha çağdaş bir şehir halinde ilerleyecek. Taşıdığımız misyonla Üsküdar'ın Vizyonunu tarihi ve doğasıyla bütünleşmiş kültür eğitim spor ve sağlıkta öncü bir konumda görmeyi ve göstermeyi, kalite belgemizle tarif ettiğimiz hizmet anlayışımızın en önde gelen adımı saymaktayız.

Hizmet anlayışımızda bütün çabamız tarihi ve doğasıyla bütünleşen modern bir Üsküdar içindir. Bunu sağlamak yolunda 10 yıldır, "halka hizmetin hakka hizmet" olduğu gerçeğinden hareketle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızın içinde Üsküdar Ramazan Çadırı uygulamamızın ayrı bir yeri var. Ramazan Çadırımız, Üsküdar sehavetinin, Üsküdarlılar arasında tarihten bugüne bilinegelen paylaşma duygusunun en görkemli yansımasıdır. 1995 yılında bir ilmi toplantıda verdiğimiz kararla ilk defa kıl çadır biçiminde Üsküdar demokrasi meydanında uygulamaya koyduğumuz Ramazan Çadırını, her yıl geliştirerek ve modern bir hale getirerek bir 10 yılı ardımızda bıraktık. Artık ünü Ülkemiz sınırlarını aşan Çadır, doğalgazla ısınan, içinde aynı anda binlerce kişinin iftar edebildiği, iftar sonrasında her yaştan insanımıza hitap eden kültür programlarıyla bir vazgeçilmez gelenek oldu.

Ramazan kültürümüzün toplumumuzun manevi dinamikleri içinde müstesna bir yer tutması sebebiyle istedik ki bir kitap bütünlüğünde Ramazan Çadırı geleneğimizi ve bu geleneğin tarihsel miras içindeki boyutlarını da ele alarak aynı zamanda gelecek kuşaklara bir referans taşıması yönünde düşüncelerimiz elinizde tuttuğunuz bu eseri hazırlamamıza vesiledir.

Üsküdar Belediye Ailesi olarak Üsküdar'a hizmette tarihi mirasımızı da kendimize bir kılavuz sayarak siz sevgili Üsküdarlı hemşehrilerimizden aldığımız güç ve birliktelikle gelecek yıllarda da kalıcı hizmetlere imza atacağız.

Üsküdar her şeyin en iyisini hakediyor.

Sevgi ve muhabbetlerimle…

 

Yılmaz BAYAT

Üsküdar Belediye Başkanı

 

Yayını PDF olarak indirmek için tıklayınız