RAMAZAN ÇADIRI, ÜSKÜDAR SEHAVETİ

​İlk defa Üsküdar'da 1995 yılında kurulan Ramazan Çadırı, geçen 10 yılda farklı biçimlerle güzelleşerek Ramazan ayının simgelerinden biri haline geldi. Üsküdar'da başlayan bu uygulama adeta bir dalga yayılması gibi bütün Türkiye'ye yayıldı. Ramazan ayında yardımlaşmanın ve sosyal kaynaşmanın en pratik bir çözümü olan çadır kurarak iftar yemeği verme uygulamasından başka, çadır içinde yapılan faaliyetlerle de bu uygulamayı renklendirdik. 

Üsküdar Ramazan Çadırı'nda iftar sonrası yapılan kültürel faaliyetler ve bu faaliyetlerin bütün İstanbullularca ilgi görmesi; Ramazan Çadırının eski ramazanların tadını günümüz kuşaklarının zihnine taşınmasına zemin hazırladı. Geleneksel seyirlik sanatlarımızın Ramazan Çadırında icrası özellikle çocukların zihinlerinde Ramazan konusunda kalıcı izler bırakıyor. 

Bu çalışmamızda Ramazan ve Ramazan kültürü ile çadır olgusunu bir arada ele almaktayız. Tarihten bugüne Çadır ve Osmanlı toplumunda çadırın yeri ve öneminin yanı sıra, Ramazan Çadırının sosyolojik analizlerine kadar her alanda yazıları bu eserde bulabileceksiniz. 1995 yılından itibaren Üsküdar Ramazan Çadırının basınımıza yansıyış ve basın tarafından ele alınış biçimlerini de ihtiva eden eser, bu alanda her türlü araştırma ve değerlendirmede bulunmak isteyenler için bir kaynak özelliği taşımaktadır. 

Üsküdar Belediyesi olarak geleneksel kültürümüzün ortaya çıkarılmasına yardımcı olan eserleri siz değerli okuyucularımızla buluşturabilmek için çalışmalarımıza büyük bir özveriyle devam ediyoruz.
Yayına Hazırlayan:Ali Yeşildal ve Seyfettin Ünlü
 
RAMAZANCADIRI.pdfRAMAZANCADIRI.pdf