Kalbe Dokunan İlmek

Değerli sanat severler,
Kültürün ve sanatın başkenti Üsküdar’da tarih yolculuğumuz devam ediyor. Bizi tarihin sadece bir yönüyle değil her yönüyle buluşturan toplumsal tarihin ve kültür tarihinin alanına giren fikirler, çalışmalar, sergiler sayesinde kendimizi daha yakından tanıyoruz. Büyük bir tarihin içindeki ayrıntıları, bu ayrıntıları müzeler ve sergiler yoluyla sizlerle buluşturmayı da çok seviyoruz. Üsküdar’a çok yakışan bu projelere hız kesmeden devam etmemizin en büyük nedeni de işte bu sevgimizdir.

Koleksiyoner Yusuf İyilik’in Osmanlı giysi kültürüne olan ilgisiyle bir araya getirdiği tekstil eserlerinden oluşan “Kalbe Dokunan İlmek” sergisi bu yolculuğumuzun zarif duraklarından biri oldu.

Kaybolmaya yüz tutan Osmanlı giysilerini, üç kıtaya yayılmış antikacılardan, ailelerden toplayan İyilik’in büyük çabasıyla gerçekleşen sergide bu giysilerin estetik, folklorik ve kültürel değerlerine somut örnekler üzerinden şahit oluyoruz.

Aynı zamanda ham ipekten aslına uygun olarak dokunan ve işlenen kumaşlardan elde edilen giysilerin de bulunduğu bu sergiyle, geçmişin hazinelerini yeniden tanıma imkanı bulacağız.

Atalarımızın emekle dokuduğu, sanatkarca işlediği bu eserleri bir araya getirmek, restore ederek korumak ve geleceğe taşımak hem bugünün hem de yarının sanat severleri ve tarihçileri için tartışmasız önemli bir gayrettir.

Bütün bunların yanında ip haline dönüştürülmüş ham ipekten dokunan kumaşların aslına uygun kullanılmasıyla üretilen eserlerin de yer aldığı “Kalbe Dokunan İlmek” sergisi kültür ve sanat dünyamıza hayırlı olsun.

İyi ki sanat var.
Hilmi Türkmen
Üsküdar Belediye Başkanı

Yayını indirmek için tıklayınız