Hanım Sultanların Ebedi Nakışları

​Üsküdar Asya’nın kapısı, Avrupa’nın köprübaşı konumunda bir şehirdir. En başta Dünya başkenti İstanbul’un fethine tanıklık eden bu güzel toprakların her bir karışı Türk–İslam medeniyetinin zengin ve görkemli eserleriyle süslenmiştir. İlhamını Üsküdar’dan alan ceddimiz bu şehri, kültür ve sanatta, estetik ve zarafette zirveye ulaştırmıştır.
Diğer taraftan belirtmem gerekir ki, Üsküdar’ı zirveye taşıyan hususi bir gayret var: Bu şehirde, hiçbir şehrimizde olmadığı kadar, kadınların, Hanım Sultanların ilgileri, zarafet ve incelik dolu emekleri var.
Mübarek, sihirli dokunuşları var. Özetle Üsküdar, eşi-benzeri bulunmayan “Hanım Sultanların Ebedi Nakışları”yla, camilerle, külliyelerle, çeşme ve sebillerle süslenmiş özel bir şehir, “Hanım Sultanlar şehridir.”
Elbette Üsküdar Belediyesi olarak bizler, bu bilinç ve düşünceyle hareket ediyoruz.
Hanım Sultanların şehrine yakışır hizmetler üretiyor; proje ve faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Ancak bunu, kendi başımıza yapmıyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de kadınlarımızla, hanım sultanlarımızla birlikte yapıyoruz.
İşte bu çalışmada da bunu yaptık. Şehrimizi süsleyen tarihi eserlerimiz, hocalarımızın öncülüğünde, hanım sanatçılarımızın el emeği, göz nuru, dokunuşlarıyla tablolara yansıdı. Katalogda, ilhamını Üsküdar’dan alan onlarca paha biçilmez eser var. Her biri, Türk-İslam sanatının renkli ve sıcak çehresini gösterecek bizlere… Tüm sanatçı kardeşlerimizi kutluyor, ellerinize, gönüllerinize sağlık diyorum.

Yayını PDF olarak indirmek için tıklayınız.