Gravürlerde Üsküdar

Sizi tarihe kazınmış Üsküdar manzaraları ile buluşturuyoruz

Sevgili Üsküdarlılar,

Taş, tahta ve metal gibi malzemelerin üzerine kazınarak bir görüntü elde edilmesini sağlayan gravür sanatı bundan yüzyıllar önce Avrupa’da doğdu ve oradan dünyaya yayıldı. Henüz fotoğraf makinesinin ve fotoğraf teknolojisinin icat edilmediği çağlarda gravür, fotoğrafın görevini üstlenmişti. Birçok gazete ve dergi haberlerini ve yazılarını gravürlerle süslemiş; bize de büyük bir sanatsal miras kalmıştır.
Özellikle batılı seyyahların, sanatçıların en çok gravür ürettiği yerlerden biri de İstanbul’dur. İstanbul gravürleri  içinde de Üsküdar’ın çok özel bir yeri vardır. Avrupa’ya giden doğulu seyyahların veya Kudüs’e, Asya’ya giden Avrupalı seyyahların durak yeri olan Üsküdar hem kendi güzellikleri hem de karşı kıyıyı çok güzel seyretme imkânıyla gravür ustalarının mekanı olmuştur.
Biz de bu güzel sanatın ve tarihin izinde çok güzel bir sergi hazırladık. Gravürün doğuşundan günümüze yaklaşık beş yüz yıllık bir tarih boyunca Üsküdar’ı anlatmış, Üsküdar’ın çok eski zamanlardaki gündelik hayatını bize taşımış, aynı zamanda belge niteliğindeki eserleri Gravürlerde Üsküdar adıyla bir araya getirdik. 
Antonie - Ignace Melling, Joseph Schranz, Cornelis De Bruyn, W. H. Bartlett, J. B. Hilair, Eugéne Flandin, Brendamour, Tirion Isaac, Simonet gibi bir çok sanatçının gravürlerinin yer aldığı bu sergi Üsküdar’ın yakın ve uzak geçmişine dair ayrıntıları bizimle buluşturacak. 
Bu sergi ile doğudan batıya onlarca büyük şehirde yüzyıllar boyunca insanların Üsküdar’ı nasıl tanıdıklarına, nasıl gördüklerine şahit olacağız. Üsküdar’ın tarihinde görsel bir yolculuğa çıkacağız. 
Başka sanatsal yolculuklarda, başka sergilerde buluşmak üzere...

Hilmi Türkmen Üsküdar Belediye Başkanı 

 

Yayını PDF olarak indirmek için tıklayınız.