Cumhuriyetin 100. Yılında Üsküdarlı Ressamlar

Her biri diğerinden daha zor geçen Milli Mücadele günlerinin ardından 100 yıl önce bugünlerde milletçe Cumhuriyetimizle tanıştık. Bu yeni rejimle birlikte kültürümüzde, sanatımızda, eğitim anlayışımızda yenilikler oldu. Bilhassa kültür ve sanat alanındaki yeniliklerin doğduğu veyahut geliştiği yerlerden biri de Üsküdar olmuştur. Üsküdar bugün de bu hususiyetini korumaktadır.
Osmanlıdan Cumhuriyet’e devreden bir süreklilik içinde Üsküdar şairlerin, bestekarların, mimarların, yazarların, geleneksel ve modern sanatçıların mekânı, yurdu olmuştur. Bu tarihsel gücümüzle gurur duyuyoruz, bu temellerin üzerinde yeni fikirlerle yükseliyoruz.

Değerli okurlar,
Cumhuriyetin 100 yılda ürettiği büyük bir miras var. Bilimde, kültürde, sanatta, siyasette, düşüncede büyük adımlar attık, milletçe büyük eserler oluşturduk. Bu bütünlüğün bir parçası, Cumhuriyet tarihi boyunca İstanbul’un ve ülkemizin sanat ikliminde rüzgarlar estirmiş bir şehir olarak, içinde Cumhuriyetimizin adeta yankılandığı bir sergi ve kitap hazırladık.
Cumhuriyetin 100. Yılında Üsküdarlı Ressamlar sergimizin eserlerinden oluşan bu kitapla hem Üsküdar’ın hem de Türk resminin tarihine zarif bir not düşmüş olduk. Böylece ressamlarımızı hatırlamak, hatırlatmak istedik.


Modern Türk resim sanatının kurucularından Şeker Ahmet Paşa, Süleyman Seyyid, Üsküdarlı Hoca Ali Rıza, Müfide Kadri gibi birçok ressamla hemşeri olmak bize onur veriyor. Özellikle gençlerimizin bu isimleri tanımaları, eserlerine aşina olmaları geleceğimiz açısından çok önemli.


Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında büyük ressamlar, büyük sanatçıların yetişmesi için bu yüzyılın iyi anlaşılması gerekiyor. Biz de bunun için çalışıyoruz. Üsküdar Belediyesi olarak kültür, sanat politikalarımızın temelinde işte bu ideal var. Geleceği inşa etmeye yönelik, bir müfredat görevi görecek her çabanın yanındayız. Üsküdar’ın yetiştirdiği bütün sanatçılara dair bugüne kadar çok güzel işlere imza attık. Sergiler, sempozyumlar, milli hafızayı tazeleyen etkinlikler düzenliyoruz. İsimlerini yaşatmaya yönelik olarak kamusal mekanlara sanatçıların, kültür insanlarının isimlerini veriyoruz.

Bütün bunları Üsküdar dostlarının, kültür ve sanatı seven siz değerli hemşerilerimizin destekleriyle, katılımlarıyla yapıyoruz. Bu sergimizin de böyle güçlü bir tarafı var. Sergimiz, ellerindeki eserlerini bir süreliğine bizimle paylaşan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve koleksiyonerlerimizin takdire şayan iyilikleri ile gerçekleşti. Kendilerine sanat dünyamız adına teşekkür ediyorum. Sayelerinde bu anlamlı günlerde her yaştan sanatseveri Türk resim sanatının özel eserleriyle buluşturmuş olduk. Bu vesileyle bir kere daha ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını kutluyorum.

Hilmi Türkmen

Belediye Başkanı

 

Yayını indirmek için tıklayınız