Cevahiru'l Huruf Ferhat Kurlu Hat Sergisi

Asırlara yayınlan büyük medeniyetimizin temelinde inancın, kültürün, sanatın harcı vardır. Bu mübarek formül bizi millet olarak bugünlere getirdi, yarınlara da taşıyacak. Buna yürekten inanıyoruz. Sanatlarımız, sanatçılarımız bize bu inancı, bu güven duygusunu eserleriyle aşılıyorlar.
Bilhassa klasik sanatlarımızın modern zamanlara direnişi, sanatçılarımızın eserlerini üretme biçimleri, ısrarları, yeni anlatım yolları bulmaları hayranlık vesilesidir.
Hat, bütün bu birikimin, bu direnişin en güzel örneklerini bize hediye eden bir sanat dalı olarak yaşamaya devam ediyor. Usta – çırak ilişkisinin bütün hususiyetleriyle devam ettiği hat sanatında bugün dünyaya açılan sanatçılarımız eserleriyle, tavırlarıyla bizi biz yapan değerlerimizi yaşatıyorlar. Bizi anlatıyorlar.
On yıllardır eserleriyle hat sanatına hizmet eden, bu sanatımıza yeni anlamlar katan Ferhat Kurlu bu sanatçılarımızdan biri ve bugün hem eserleri hem talebeleriyle klasik sanat geleneğimizi temsil ediyor.
Ayetleri, hadisleri, duaları bakan gözlere güzellik, kalplere ferahlık verecek şekilde yazan Kurlu’nun eserlerinden teşkil eden Cevâhiru’l - Hurûf sergisi, sanatçının sanatsal birikimini bize veciz bir şekilde anlatıyor. Sergi olarak başka, katalog olarak başka güzel olan bu eserlerin, sanatseverlerle buluşmasından ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz.
Üsküdar sanatın, sanatçının parladığı, karşılık bulduğu bir şehir. Sanata dost büyük bir nüfusumuz var. Böylesi anlamlı sergilerin düzenlenmesi, kültürümüzün, sanatımızın hayatın içinde yaşamaya devam etmesi Ferhat Kurlu gibi sanatçılarımızın gayretleriyle, halkımızın sevgisiyle mümkün oluyor.
Cevâhiru’l - Hurûf sergisinin bizde uyandırdığı fikirler, kalbimizden yükselen duygular bunlar. Bu serginin düzenlenmesi için başta eserleriyle bize bu imkanı veren Ferhat Kurlu hocamıza ve serginin düzenlenmesinde emeği geçen belediye çalışanlarımıza, sergimizi her daim ziyaret eden hemşerilerimize teşekkür ediyorum.
İyi ki sanat var.

Hilmi Türkmen
Belediye Başkanı