ÜSKÜDAR’DA NEFES ALDIRAN BİR BOSTAN

İstanbul’da Boğaz’a nazır ve Üsküdar’ın nadide mahallelerinden birinde bulunan Kuzguncuk Bostanı, 2014 yılından itibaren Üsküdar Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralandı.  Üsküdar'da nefes alan Üsküdar'a nefes vermeli anlayışıyla hareket eden Üsküdar Belediyesi 6 yıldır bostanın bakımını titizlikle yaparken, birçok sosyal faaliyet ve etkinlikler ile Üsküdarlılara şehrin göbeğinde derin bir nefes aldırıyor.

17 dönümlük alanın temizlenip, tamamen doğal malzemelerin kullanıldığı bir proje ile peyzaj düzenlemesi yapılan bostanı sadece Kuzguncuklular değil, birçok İstanbullu ziyaret ediyor. Özellikle fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak noktası haline gelen bostanda, hobi bahçeleri, meyve bahçeleri, tarım alanları, mesire alanı, amfi alanı, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanı, tıbbi, aromatik bitki alanları, basketbol sahası bulunuyor. Hafta sonları kalabalıklaşan Kuzguncuk Bostanı’nda geleneksel Hıdırellez kutlamaları başta olmak üzere birçok özel gün ve etkinlik de burada yapılıyor.

Meraklısına hobi bahçesi kullanım alanı sunulan Kuzguncuk Bostanı’nda mahalle sakinleri tarım yapma imkânı buluyor. Yaklaşık 100 küçük parsele ayrılan bostanda mevsimine göre meyve ve sebze dikimi yapılıyor. Bu mevsimde ıspanakların pırasaların hasat edildiği küçük tarlaların sahipleri Üsküdar Belediyesi tarafından semt sakinleri arasından kurayla belirleniyor. Kuralar her yıl yenilenerek bir sonraki kurada daha önce ismi çıkmayanlara öncelik veriliyor. Pandemi nedeniyle geçici olarak vatandaşların kullanımına kapatılan bostanda önceden ekilen ürünler, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından hasat ediliyor. Belediye tarafından hak sahiplerine ve ihtiyaç sahibi Üsküdarlılara ürünlerin dağıtımı sağlanıyor.