Kuzguncuk Bostanı'nı çocuklar açtı

Hürriyet - 04 Nisan, 2015

İstanbul Boğazı’nın ender kalan yeşil alanlarından olan ve 30 yıldır betonlaşma kaygısıyla çeşitli eylemlere sahne olan Kuzguncuk Bostanı’nın yarısı artık çocukların oldu. Geçtiğimiz yıl Üsküdar Belediyesi’nin çalı temizliği diyerek bazı ağaçları budaması üzerine Kuzguncukluların başlattığı ağaç nöbeti tarafların masaya oturmasıyla sonu bulup, uzlaşı projesiyle ortaya çıkan Kuzguncuk Bostanı Projesi sonunda hizmete açıldı. 16,5 dönümlük bostan ilk olarak yeni yüzüyle Üsküdarlı çocuklarla buluştu.

Mahallelenin “Yeşil alan kalsın” yolundaki talepleri doğrultusunda Üsküdar Belediyesi ve  Derneği yöneticilerinin ortaklaşa çalıştığı  “Kuzguncuk Bostanı Projesi”, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tarafından aralarında Kuzguncuk İlkokulu  öğrencilerinin de bulunduğu yaklaşık 300 çocuğun katıldığı şenlikle hayat buldu.  Başkan Türkmen, toplam 115 ayrı parsele ayrılan dikim alanında, çocuklarla birlikte merhum sanatçı Barış Manço’nun “Dometes,biber, patlıcan” adlı şarkısı eşliğinde bostana domates, biber ve patlıcan fidesi ekti.

MUHTAR: ÖNEMLİ OLAN YEŞİL KALMASIYDI

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, mahallelinin isteği doğrultusunda daha güzel bir Kuzguncuk Parkı yaptıklarını, bostandaki ekim alanlarında önceliği Kuzguncuk İlkokulu öğrencileri ile Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri öğrencilerine verdiğini, diğer yarısını  mahalle sakinlerine bıraktıklarını söyledi. Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan, mahalleliye ayrılan 50 parselin kimlere verileceğini dernek üyeleriyle birlikte belirleyeceklerini belirtip, “Önemli olan buranın yeşil kalmasıydı, kimin ekip biçtiği değil. Biz de Kuzguncuklular olarak bunu başardık. Demek ki, vurup kırmadan,  oturup konuşunca her şey halloluyor” dedi. 

KEDİ KÖPEK OLMAYACAK
Projede, yürüme yolları, meyve bahçeleri, hobi tarım alanları, çocuk oyun alanları, basket sahası, çim amfi bulunuyor. Bostana ahşap, kütük ve mıcırdan yürüyüş yolu yapıldı.  Zemininde ağaç kabuğu ve kütük kullanıldı. Tarım alanları iki farklı alanda konumlandırıldı.  Çocuklar için ahşap oyun grubu kuruldu. Daha önce projede yer alacağı belirtilen ve kafes tel ile çevrilip, tasmalı köpeklerin serbest gezebileceği alan uygulamada yer almayacak.