İSTANBUL GENÇLİK FESTİVALİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA BAŞLADI

4-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yenikapı Meydanı etkinlik alanı, İstanbul Gençlik Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Spor, sanat, kültür, teknoloji gibi birçok alanda onlarca etkinliğin gerçekleştirileceği İstanbul Gençlik Festivali start aldı.

Bu yıl yaklaşık 300 bin genci ağırlayacak olan festivalde, Üsküdar Belediyesi tarafından kaligrafi ve “İyi ki Üsküdar Var!” ürünlerinin tanıtıldığı standlar gençleri bekliyor. Üsküdar Gençlik Orkestrası da Gençlik Festivali’nde gençlere müzik ziyafeti sundu.


Bu yıl 17’incisi düzenlenen festivale Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı katıldı.

 

Festivalin başarılı geçmesi temennisini dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Spora olan ilgim nedeniyle futbola ilgi verdim. Uzun yıllar amatör olarak oynadım. Burada her görüşü savunan arkadaşlarım vardı. Değişik siyasi partileri destekleyen arkadaşlarımızla sevgi ve saygı içerisinde görüşmelerimiz, tartışmalarımız, görüş alışverişlerimiz olurdu. Siyasetteki ilk adaylığım 1989 yılında Beyoğlu İlçe Belediye Başkanlığı adaylığım oldu. Kazanamadım. Ama 1994’te İstanbul, bu kardeşinizi 40 yaşında belediye başkanı yaptı. İstanbul’u susuzluktan, çöp dağlarından, hava kirliliğinden kurtardık. Bu yaştaki arkadaşlıklar unutulmaz. Temeli sağlamsa daha sonra her alanda çok ciddi siyasi hareketleri de siz inşaa edersiniz. Parlamentonun yolu size açık. Kızlarımız erkeklerimiz hep birlikte parlamentoya girebilir. 18-25 yılları arası açık artık. Bu yılların kıymetini bilin. Gençlerimiz 15 Temmuz'da Ulubatlı Hasan'dan gelen selamı alarak, tankların, silahların, uçakların, helikopterlerin karşısına aslanlar gibi dikildiklerinde, ecdatlarına layık olduklarını ispatlamışlardır. Hem erkeğiyle hem bayanıyla... Tankların altına girdiler mi? Girdiler. Yıldılar mı? Yılmadılar. Niye? Çünkü ‘Ben Nene Hatun'un torunuyum!’ ‘Ben Fatih'in torunuyum!’ dediler.

 

“Önce ana dilinizi sonra en az farklı bir dil öğrenmeyi kendinize amaç edineceksiniz”

 

“Yenikapı meydanında her biri ‘Fatih’ olmaya namzet gençleri görüyorum. Sizler aynı zamanda Nene Hatunların varislerisiniz. Başınız daima dik olsun!” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyayı bilmek, tanımak, takip etmek çok önemli. Önce ana dilinizi sonra yanında en az farklı bir dil öğrenmeyi kendinize amaç edineceksiniz. Çocuklarımız Türkçeyi mükemmel kullanmanın yanında en az bir Doğu bir Batı dilini bilmiyorsa burada bir eksiklik var demektir. Çünkü Türkiye’nin her alanda yetişmiş gençliğe ihtiyacı var. Millet olarak kılıcımızı kullanmada bir sıkıntımız yok ama kalem olarak aynısını diyemiyorum. Terör örgütlerinin ülkemizi hedef almasının nedeni budur.” dedi.

 

İstanbul’daki çeşitli belediyelerin de birçok alanda kültürel etkinlik gerçekleştireceği festivalde gençler doyasıya eğlenecek.