OSMANLI’DAN KALMA NOTALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILDI

349-osmanlidan-kalma-notalar-gun-yuzune-cikartild-uskudar-fotogaleri_800x600.jpg
Osmanlı döneminden kalma notalar, uzun ve titiz uğraşların ardından tozlu raflardan indirilerek aslına uygun bir şekilde yeniden seslendirildi ve ilk kez gün yüzüne çıkarıldı. Derlenen musiki eserler düzenlenen konserde izleyicilerin beğenisine sunuldu.


Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere; Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdür yardımcısı  Doç. Dr. Mustafa Budak, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Gönül Paçacı ile birlikte çok sayıda musiki sever katıldı.

Üsküdar Belediyesi, İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) ile Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ortak çalışmasıyla Osmanlı döneminde kaleme alınmış notalar aslına uygun olarak yeniden müzik dünyasına kazandırıldı. Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Kongre Merkezi’nde verilen konserle tarihi nitelik taşıyan eserler, ilk kez izleyicilerle buluştu.

“GELENEKSEL  SANATLARIMIZIN BAŞINDA MUSİKİMİZ VAR”
348-osmanlidan-kalma-notalar-gun-yuzune-cikartild-uskudar-fotogaleri_800x600.jpg

Projenin amacına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, musikinin Türk toplumunda önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Başkan Hilmi Türkmen, “Osmanlı dönemine ait unutulmaya yüz tutmuş musikimizin üzerindeki küllerin ortadan kaldırılması adına düzenlenmiş ve düşünülmüş güzel bir proje. Özellikle Gönül Paçacı’nın çok katkısı var. Bu proje öğrencilerimize ve  çocuklarımıza  bırakacağımız  en güzel miraslardan birisi olacaktır. Bizim geleneksel  sanatlarımızın başında musikimiz vardır ama günümüzde Osmanlı dönemine ait musikinin, o sözlerin, güftenin, bestenin anlaşılabilirliği ne yazık ki günümüz gençleri tarafından çok da arzu edilen seviyede değildir. İnşallah bu çalışma buna hizmet edecektir. Osmanlı Araştırmaları Merkezi (OMAR), Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi olarak birlikte bu sanatımıza dair güzel bir çalışma oldu emeği geçenleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN MÜZİK TARİHİNİN BİR ÖZETİDİR DİYEBİLİRİM”
Uzun yıllar eserleri toplamak için çaba gösteren İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) Müdürü Gönül Paçacı ise, “Projede gönüllü hoca ve sanatkar toplam 20’nin üzerinde arkadaşımız var. Bütünüyle baktığımızda Türkiye’nin müzik tarihinin bir özetidir diyebilirim. Bunun gerisinde üstatların, bestekârların, hayatta olan olmayan herkesin emeği var” şeklinde konuştu.

“KAYNAKLAR ULAŞMAK ZORDU”
347-osmanlidan-kalma-notalar-gun-yuzune-cikartild-uskudar-fotogaleri_800x600.jpg
Eserlerin tekrar gün yüzüne çıkarılmasında yaşanan zorluklara da değinen Gönül Paçacı “İcra zorluğunun ötesinde kaynaklara ulaşmak zordu. Varlığını bildiğimiz ama ulaşamadığımız özellikle Ankara Radyosu’nun arşivinde bulunan Muallim Hakkı Bey’in koleksiyonu vardı. Onlar arşive devredildikten sonra müzikoloji çalışmalarının başlamış olmasının rahatlığıyla da hem eski cinsleri üzerinden bu kaynaklara ulaştık. Tabi Birden bire olmuyor malzemeler üst  üste birikerek farklı nüshalarla bir sonuca varıldı. Ama yine de her an daha güzel versiyonlar, kaynaklar ve bilemediğimiz eserler ortaya çıkabilir” dedi.

Konuşmalar sonrası İ.Ü OMAR Türk Müziği İcra Heyeti klasik Türk mûsıkîsinin icrası zor ve san’atlı- didaktik formlarından Kâr-ı nâtıkları icra etti.