1.SPOR VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ SURİYELİ ÇOCUKLARA “BİR UMUT BİR UFUK” OLACAK

Suriyeli ve Türk çocukların kaynaşmasını amaçlayan “Bir Umut, Bir Ufuk” projesi kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu ve Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) iş birliği ve Üsküdar Belediyesi katkılarıyla  gerçekleştirilen “1. Spor ve Kültür Şenliği” Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapıldı. 

 

Spor ve Kültür Şenliği'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Bıyık, TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbahar ile davetliler katıldı. 

“Hayata tutunacakları bir dal veriyorsunuz”

Emine Erdoğan, TFF ve TOGEMDER iş birliğiyle gerçekleşen spor kardeşliktir vesilesiyle bir araya gelmenin memnuniyetini dile getirerek, “Ülkemizde misafir olan Suriyeli çocukların ülkemiz çocuklarıyla böyle anlamlı etkinlikte buluşması takdire şayandır. Bugün burada çocuklarımıza sadece güzel bir gün değil, hayata tutunacakları bir dal veriyorsunuz. Barışa ve dostluğa güzel bir tohum ekiyorsunuz. İnanıyorum bu yatırım ileride çok güzel meyveler verecek. Suriye’de 6 yıldır süren bir dram yaşanıyor. 6,5 milyon kişi yerinden yurdundan edildi. Ülkemizde misafir ettiğimiz 2 milyon 800 bin Suriyeli'nin 1 milyon 300 bini kadınlar ve çocuklardan oluşmakta. Kadınlar ve çocuklar savaşın en büyük yükünü taşıyor. Kimisi kimyasal silahla vuruluyor, kimisi hayatı boyunca savaşın psikolojik etkisini taşımak zorunda kalıyor. Biz yaraları iyileştirmek üzere buradayız.” açıklamasını yaptı.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Emine Erdoğan’a konuşmasının ardından plaket takdim etti.

Etkinlikte şöhretler karması, Türk ve Suriyeli çocuklardan kurulan minik takımlar gösteri maçında karşı karşıya geldi.

“20 sene sonra anlayacağımızı düşünüyorum”

“Çocuklarımız hepimizin geleceği” diyen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bugün burada çocukların geleceklerine bir umut veriyor olmanın ne demek olduğunu 20 sene sonra anlayacağımızı düşünüyorum. Dünya’da demokrasilerin, insan haklarının en büyük savunucuları Suriye krizine karşı veremedikleri sınavda tarih önünde yargılanacaklar. Gözyaşı akıtan çocuğun, insanın, onların yüreğinde hissettiği acıyı tarih önünde hesap vermek durumunda kalacaklar. Biz bu imtihanı alnımızın akıyla vermeye çalıştık. Bugün burada çocukların geleceğine umut olmak için bir araya gelen tüm katılımcılara tebriklerimi sunuyorum.” diye konuştu.