Hizmetler

Hakkımızda


Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri Uygulaması
 
1-Bilgi Evleri Projesi
 
Modern çağın belediyeciliği; gerek uluslararası kanunlarla ve gerekse bu kanunlara göre hazırlanmış yerel yasalarla "sosyal belediyecilik" ana eksenine oturtulmuştur. Bu eksen dahilinde yerel yönetimlerin ana görevlerinden biri sosyal dönüşüm programları hazırlamak ve uygulamaktır. Evrensel anlayış bu görevi yaparken de yerel yönetimlerle, sivil kuruluşların işbirliğini esas kabul etmektedir. Bu projenin amacı geleceğimizin teminatı çocuklarımızı hayatın gerçeklerine göre yetiştirip, onları geleceğe, çağın teknik bilgi ve teknolojileriyle hazırlamaktır. Bu projenin hedef kitlesi; ülkemizin ekonomik farklılıkları nedeniyle teknolojiye ulaşma zorluğu çeken alt-orta gelir düzeyine sahip ailelerin çocuklarıdır. Bir yanda her türlü ekonomik imkanlara sahip aile çocukları; diğer tarafta evinde bırakın bilgisayarı, ısınacak kömürü bile olmayan aile çocukları. Bu toplumsal farklılık toplumda kırılmalara neden olmaktadır. Bu projeyle herkese eşit eğitim imkanı sağlanmaktadır. Ancak böylece sağlıklı bir nesil yetiştirilebilir. Bilgi Evleriyle ; mevcut olan ve her türlü olumsuzluğu içinde barındıran ve de cafe olarak adlandırılan garip mekanların yerini, gençlerimizi bu ortamlardan kurtaracak, onları bilgi ve beceriyle donatacak mekanlar alacaktır.
 
2-Bilgi Evlerinin Sunduğu İmkanlar
 
*İlköğretim çağında bulunan tüm öğrenciler için; günlük ödevlerini, dönem ödevlerini, yıllık ödevlerini ve projelerini bilgisayar ortamında hazırlayabilme imkanı
*İnternet ortamında araştırma yapabilme imkanı,
*Bilgisayar bilgilerini geliştirme ve pratik yapma imkanı,
*Kütüphaneden roman, hikaye vb. ödünç kitap alıp faydalanabilme imkanı,
*Okul çıkışından sonra ders çalışma imkanı,
*Sinema filmi izleme imkanı,
*Düzenlenen yarışma ve etkinliklere katılma imkanı,
*Satranç kursları
 
3-Bilgi Evlerinin bölümleri
 
Etüd Bölümü
Okullarında veya evlerinde ders çalışma imkanı bulamayan öğrenciler etüd bölümünde rahatlıkla ders çalışabilmektedirler.
Kütüphane Bölümü
Bu bölümde hedef kitlenin ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte ve sayıda kitap bulunmaktadır. Kitaplar raflara üyelerin rahatlıkla ulaşıp alabilecekleri şekilde dizilmiştir. Rehber öğretmenler üyelerin talepleri doğrultusunda kitap bulma veya ödev araştırma konularında yardımcı olmaktadır. Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için öğrenciler öncelikle kütüphane bölümüne yönlendirilmektedir.
İnternet Bölümü
Çocuklarımız internete rehber öğretmenler eşliğinde girmektedir.Bu rehber öğretmenler öğrencilere; öncelikle temel bilgisayar kullanımı, Web sitesi kullanma ve ödev araştırma konularında yön vermektedirler. Bilgisayarlara çocukların gelişimine zararlı sitelere girişi engelleyici programlar yüklenmiş durumdadır.
 
4-Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri
 
Üsküdar Belediyesi ilk olarak bu projeyi Zeynep Kamil'de düzenlediği mekanda uygulamaya koymuştur. Öğrencilerimiz Bilgi Evinden tamamen ücretsiz yararlanmaktadır. Ayrıca merkezimizde Çarşamba günleri belgesel ve sinema gösterileri yapılmaktadır. Bilgi Evinde Cumartesi ve Pazar günleri satranç eğitimi verilmektedir. Bütün bunların yanında öğrencilerin becerilerini geliştirmeye yönelik yarışmalar, seminerler ve etkinlikler yapılmaktadır. Belediyemizin güvenlik elemanlarınca korunan merkezde rahat ve güvenli dinlenme ortamları mevcuttur. Aileler gönülleri rahat bir şekilde çocuklarını bu merkeze bırakabilirler. Güvenli, sıcak, rahat, sağlıklı ve temiz bir ortam geleceğimizin sahiplerini bekliyor. Bilgi Evine gösterilen yoğun ilgi bu projenin diğer mahallelerde de yayılmasına vesile oldu.Şair Nabi , Güzeltepe,Burhaniye,Ünalan,Mehmet Akif Ersoy, Küplüce ,Hasan Tan,Yavuztürk Niyazi Sayın ve Bulgurlu Bilgi Evleri hizmete açıldı. Amacımız bu projeyi Üsküdar'ın bütün mahallelerine yaymaktır.

İletişim  |   Tel : +90 (216) 531 30 00  |   RSS  |   SÜPER HİZMET 4440875  |   Talep ve Öneri  |   Gizlilik Sözleşmesi
Adres : Mimar Sinan Mah. Hakimiyet-i Milliye Cad. No: 35 Üsküdar/İstanbul
Desteklenen Tarayıcılar : Internet Explorer 7+, Firefox 3+, Google Chrome